Patlıcanlı Açma Börek

Patlıcanlı Açma Börek
  • Ekleyen: renklerindili
  • Eklenme Tarihi: 14 September 2015

Malzemeler


3 su bardağı buğday unu ve sıvı yağ hamur yoğurma kabına alınır.Tuz eklenerek yavaş yavaş lık su verlerek kulak memesi yumuşaklığınad bir hamur elde edilir.Hamur ikiye bölünerek nemli bez altında biraz bekletilir.
Unlanan tezgaha alınan ilk hamur üzeri de unlanarak açılır.Yufka bol sıvı yağla tamamen yağlanarak kenarlarından çekiştirilir.Böylece biraz daha büyütülür.
Közlenen patlıcanlar oldukça küçük doğranarak içine peynir, tuz ,dereotu veya maydanoz doğranır.Baharatlarla tatlandırılır.Çekiştirilerek inceltilen yufkanın bütün kenarlarına bu içten arzu edilen miktarda yerleştirilir.İçin üzeri yufka ile kapatılır. Yufka ve eller sürekli yağlanarak yufka her tarafından dışarıya dğru çekiştirilerek içe doğru kıvırılır. Bu şekilde daima yağlanıp çekiştirilen yufka ortaya doğru getirilir.Daha sonra zemindeki yufka ortadan ikiye kesilir.Böylece iki ayrı oklava kalınlığında yufka elde edilmiş olur. İlk yufka alınarak kendi ekseni etrafında döndürülrek rulo yapılır. Aynı işlem diğer yufkaya da uygulanır.
Fırın tepsisi yağalanarak iki rulo yerleştirilir.
Diğer pazı da ilk pazının geçirdiği aşamalardan geçirilerek ondan da iki rulo yapılarak tepsiye dizilir.Üzerlerine sıvı yağ ve yoğurt karışımından sürülerek öncede ısıtılmış fırına sürülür.180 derecede üzeri kızarıncaya kadar pişirilir.
Afiyet olsun.
Bu börek başka içlerle de yapılabilir.Damak tadına göre uygulanabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (0)


Yorum Ekle


Sosyal Medya