Sosyete Mantısı

Sosyete Mantısı
 • Ekleyen: renklerindili
 • Eklenme Tarihi: 15 March 2015

Sosyete Mantısı İçin Malzemeler


Sosyete Mantısı nasıl yapılır?

Bir yufka tezgaha yayılır. İki yemek kaşığı sıvı yağla yağlanır.İkinci bir yufka onun üzerine serilir, gene iki yemek kaşığı yağla yağlanır. Öbür yufkalar da ikişerli guruplar halinde bu şekilde hazırlanır.

Bir tavada kuşbaşı doğradığımız soğanımızı karamelize edelim. İlave ettiğimiz kıyma ile güzelce kavuralım. Karabiberle tatlandıralım. Soğutalım. Sıcak sıcak yufkaların üzerine koyarsak yufkalarımız delinir.

Üst üste koyduğumuz iki yufkayı bir bıçakla önce yukarıdan aşağıya, daha sonra eninden kesip, bölelim. Böylece dört tane üçgen elde etmiş oluruz. Bu üçgenlerin geniş kenarına boydan boya kıymalı harcı tek bir sıra halinde yerleştirelim. Sonra onları kıvıralım.İnce, uzun bir rulo elde ettik. Bu ruloyu kendi etrafında döndürerek bir yuvarlak elde edelim. Bu şekilde aşağı yukarı 12 yuvarlağımız olur. Yağlanmış tepsiye yerleştirip üzerlerine sıvı yağ sürelim.Çırpılmış yumurta da güzel olur ama bence yağlanınca çıtırlaşıyor. 175-180 derecede yarım saat kadar pişirelim. Hem altının hem de üstünün kızarıp kızarmadığını kontrol edelim. Üstünün de iyice kızarması için acele de etmeyelim

Bir başka tavada azıcık sulandırdığımız salçayı sıvı yağ ilavesiyle düşük ısıda inceltelim.

Servis tabağına aldığımız yuvarlakların üzerine salçalı yağımızı gezdirelim. Onun üzerine de çırpılmış yoğurdu dökelim

Bence böreğin çıtır çıtır olması düşük ısıda pişmesine bağlı. Bir börek ne kadar yavaş yavaş pişerse o kadar çıtırlaşır.

Afiyet olsun.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (4)

 • ibrahim Azcan22 April 2015

  Bugün Konya'dan kızım gelmişti. Ne yapsak diye düşünüyorduk. Bu yemeği görünce yapmaya karar verdik. Teşekkürler tabagımdaki lezzet:)

 • 55turkan02 April 2015

  ayrıntılı açıklamanız içn teşekkürler....

 • umitusta19 March 2015

  Bayildim, harika bir tarif!

 • burak15 March 2015

  Çok lezzetli görünüyor. İlk fırsatta deneyeceğim.


Yorum Ekle


Sosyal Medya