Açma Poğaça

Açma Poğaça
  • Ekleyen: renklerindili
  • Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2015

Açma Poğaça İçin Malzemeler


Açma Poğaça nasıl yapılır?


Yarım çay bardağı ılık suda yarım paket yaş maya 1 tatlı kaşığı toz şeker ilavesiyle karıştırılır. Bardağın ağzı kapatılarak mayanın kabarması beklenir.
Hamur yoğurma kabına 1 buçuk su bardağı soğuk süt dökülür. Sıcak yerde
20 dakika kadar beklettiğimiz mayalı karışım da süte karıştırılır.Daha sonra sıvı yağ ve yavaş yavaş un eklenmeye başlanır. Tuz da ilave edilir.Kulak memesinden biraz yumuşak bir hamur elde edilene kadar yoğrulur.( Ekmek hamurundan sert, kulak memesinde yumuşakça) Üç parçaya bölünür.Mayasının gelmesi için biraz beklenir.
İlk parça unlanmış zeminde açılır
.Mümkün olduğu kadar ince açmaya çalışılarak yufkanın üzerine 2 yemek kaşığı sıvı yağ sürülerek mektup zarfı gibi üstüste katlanır. Bir dörtgen elde edilir.
Elde edilen dörtgen bir merdane ile biraz büyütülür.((Oklava da olabilir.)Bir bıçak yardımıyla 9 küçük karelere bölünür. Her bir karenin ortasına peynirli içten biraz konur.Peynirli içten az yerleştirilir. Çünkü çok olursa hamur yumuşar ve pişme esnasında puf puf kabarmaz.İçler yerleştirildikten sonra kapatılarak her bir kare şimdi üçgenlere dönüştürülür.Aynı işlem öbür iki yufkaya da uygulanır.Bu malzemelerle iki tepsi açma poğaça çıkar. Daha sonra 1 yumurta sarısı çırpılır, sıvı yağ ilave edilerek poğaçaların üzerine sürülür.Fırına vermeden biraz daha bekletilirse mayalanması daha iyi olur.
200 derece sıcak fırına verilerek üzeri kızarana kadar pişirilir.
Afiyet olsun.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (1)

  • renklerindili30 September 2015

    ben tadına bakmıştım, harika bir börek. hem de çıtır çıtır. yapması da kolay.


Yorum Ekle