Pazı Sarması

Pazı Sarması
  • Ekleyen: bizimyazar
  • Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2015

Pazı Sarması İçin Malzemeler


Pazı Sarması nasıl yapılır?


Pazı yaprakları yıkanarak kaynar su dolu derin bir kasede yarım saat bekletilir.İyice yumuşayınca kaseden alınarak sapları kesilir.Bir süzgeçe alınarak sularının süzülmesi beklenir.
Bu arada yoğurma kabına bir kase yarma ve ince bulgur aktarılır.3 yemek kaşığı buğday unu karışıma eklenir.Tuz ve karabiberle tatlandırılır.Biraz sıcak su ilavesiyle karışım özleştirilir.İçten bir tatlı kaşığı kadar alınarak pazı yaparklarının geniş üst kısmına yatay şekilde yerleştirilir.Sağ ve sol kenarlar için üstüne kapatılarak yapraklar yukarıdan aşağıya doğru rulo yapılır.
Sarmalar tencereye yerleştirilerek kenardan sıcak su verilir.Üzerine bir iç kapak yerleştirilir.Tencerenin kapağı kapatılarak kısık ateşte yapraklar yumuşayıncaya kadar pişirilir.Bu esnada yağ tavasına tereyağı ve sıvı yağ karışımı alınır. İçerisine salça eklenir.Biraz sıcak su ilave edilir. Bu karışım yumuşayan sarmaların kenarından tencereye aktarılır.Yemek suyu tamamen çekince sarmalar servis tabağına alınarak yanında yoğurtla servis yapılır.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (1)

  • renklerindili15 November 2015

    bence yöresel bir lezzet.


Yorum Ekle