Bafra Nokulu

Bafra Nokulu
  • Ekleyen: renklerindili
  • Eklenme Tarihi: 28 Mart 2015

Bafra Nokulu İçin Malzemeler


Bafra Nokulu nasıl yapılır?


1 kaşık kuru maya bir çay bardağı su ile karıştırılır. İçine 2 kaşık şeker de ilave edilir. Ağzı kapatılarak sıcak yerde kabarması beklenir. Kabarınca öbür malzemeler tek tek yoğurma kabında mayalı kabaran su ile buluşturulur. Un ilavesiyle kulak memesi yumuşaklığında hamur elde edilir. Yarım saat hamur bekletilir. Hamurun mayasının gelmesi beklenirken iç malzemeler hazırlanır. 3 su bardağı iri parçalanmış ceviz veya fındık 2 su bardağı kuru üzümle karıştırılır. 2 yemek kaşığı şeker de ilave edilir. Bütün bu malzemelerden ayrıca da 1 su bardağı sıvı yağı hamuru açarken kullanacağız.
İlk önce yumurta büyüklüğünde pazılar yapılır. Önce bu pazılar servis tabağı büyüklüğünde açılır. Üç tanesi yağlanarak üst üste yerleştirilir Tekrar büyütülür. Sıvı yağla tekrar yağlanarak iç harcından üzerine serpilir. Biraz daha şeker ilave edilir. Sigara böreği gibi kıvırılır. 3 parmak eninde kesilir. Yağlanmış tepsiye yerleştirilir. Öbür pazılara da aynı işlem uygulanır. Üç tanesi araları yağlanarak açılır. Tekrar yağlanarak iç malzemeleri serpiştirilerek kıvırılır.Hepsi tepsiye yerleştirildikten sonra bir kasede 2 yumurta çırpılır ve nokulların üzerine sürülür. 175 derecede yavaş yavaş pişirilir.

Nokul bafra ve sinop yöresinin geleneksel bir hamurişi çeşididir. Eskilerde sadece bayram öncesinde sini sini yapılırmış. Bayramlaşmaya gelenlere ikramlık olarak. Bayatlamayan bir özelliği de vardır nokulun. Çok tatlı da olmadığı için de severek bolca tüketilir.Teferruatlı gibi gözükse de yaplışı oldukça kolaydır ve hataları da göstermez. Deneyin, beğeneceksiniz derim.

Afiyet olsun.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (2)

  • umitusta27 April 2015

    Merhaba renklerindili, sanirim ic malzemelerini ustteki Malzemeler bolumune yazmayi unutmussunuz :)

  • umitusta31 March 2015

    Oo bayilirim, olsa da yesek :))


Yorum Ekle