Etli Kara Lahana Sarması

Etli Kara Lahana Sarması
  • Ekleyen: renklerindili
  • Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2015

Etli Kara Lahana Sarması İçin Malzemeler


Etli Kara Lahana Sarması nasıl yapılır?


Lahanalar sap kısımlarından kesilip yıkanır. Bol suda yumuşayana kadar haşlanır. Süzgeçe çıkarılarak üzernden soğuk su geçirilir.Soğuk su dolu bir kaba alınarak biraz bekletilir.
Karıştırma kabına 2 soğan ince ince doğranır. üzerine yarım yemek kaşığı domates salçası, 300 gram kıyma, bir çay bardağı ayıklanıp yıkanmış pirinç,tuz, karabiber, 1 demet ince doğranmış maydanoz, 1 yemek kaşığı sıvı yağ ve biraz da su eklenip yoğurularak iç sarma içi malzemesi özleştirilir.
Soğuyan lahana yaprakları bir süzgeçe alınır.Orta damar kısmından ayrılarak iki parça elde edilir.Bir tatlı kaaşığı kadar iç üst kısma yerleştirilerek muska sarar gibi sarılır. Açık kalan bölümler endişelendirmesin, onlar pişerken açılmaz. Ve bu şekilde sarmak daha da kolaydır. Hatalar belli olmaz.Tencerenin dibine biraz yaprak yerleştirilir. Sonra sarmalar dizilir.Üzerini geçecek kadar sıcak su eklenir. 1 yemek kaşığı sıvı yağ, yarım yemek kaşığı biber salçası ve az da tuz ilave edilir. Üstüne bir yemek tabağı kapatılır. Ocağın en düşük ısılı kısmında pişirilir.Tencerenin dibinde biraz su kalmalı. Arada bir sarma alınarak pişip pişmediği kontrol edilir.Su kafi gelmezse sıcak su ilave edilir.
Afiyet olsun.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (1)

  • umitusta28 April 2015

    Harika bir karadeniz lezzeti daha. Tesekkurler.


Yorum Ekle