Ev Yapımı Hamburger

Ev Yapımı Hamburger
  • Ekleyen: burak
  • Eklenme Tarihi: 9 Ağustos 2020

Ev Yapımı Hamburger İçin Malzemeler


Ev Yapımı Hamburger nasıl yapılır?


Kıyma 5 dakika kadar yoğurulup buzdolabında beklemeye bırakılır. Soğanlar karamelize edilmek üzere piyazlık doğranır. Ardından geniş bir tavaya 1 çorba kaşığı tereyağı ve az da sıvıyağ atılır. Tereyağı tamamen eriyince soğanlar eklenir. Soğanlar hafif kavrulduktan sonra ocağın ayarı en kısığa getirilip tavanın üzeri kapatılır. 7-8 dakika kadar sonra tavanın ağzı açılır ve soğanlar suyunu çektikçe azar azar sıcak su eklenir. Bu işlem soğanlar karamel rengi alıncaya kadar sürdürülür. Soğanlar karamelize olduktan sonra ocağın altı kapatılır.

Buzdolabındaki kıyma çıkarılır. Hamburger köftesi şekli verilir. İçine herhangi bir baharat katılmaz. Şekil verildikten sonra tek tarafına tuz ve karabiber eklenir.

Ardından döküm tava ocağa alınır ve altı yakılır. Üzerine yağ eklenmeden en yüksek ateşte iyice ısıtılmalıdır. Döküm tava üzerinden dumanlar çıkmaya başladığı anda köftenin tuzlanmış tarafı altta kalacak şekilde tavaya bırakılır. Kıyma zaten yağlı olduğu için tavaya yağ dökmeye gerek olmayacaktır. Köftenin tek tarafı 4 dakika kadar en yüksek ateşte pişirilir. Bu esnada köftenin diğer tarafına da tuz ve karabiber eklemesi yapılır. 4 dakika sonra köfte ters çevrilir. Pişmiş tarafının üzerine 2 parça çedar peyniri yerleştirilir ve erimesi sağlanır. Bu esnada hamburger ekmeğinin iki parçasının iç kısımlarına çok az tereyağı konulur ve tereyağlı kısımları altta kalacak şekilde tavanın üzerine bırakılarak ekmeğin de kızarması sağlanır. Köftenin diğer tarafı da 4 dakika sonra pişmiş olacaktır.

Köfte piştikten sonra ekmeğin üzerine önce üzerinde çedar eritilmiş hamburger köftesi konulur. Çedarın üzerine karamelize edilmiş soğanlar eklenir. Arzuya göre barbekü sos, mayonez, hardal gibi soslar da eklenebilir.

Afiyet olsun.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (2)

  • burak05 November 2020

    Teşekkür ederim.

  • renklerindili18 August 2020

    Tarifinizi çok beğendim. En kısa zamanda denemeyi düşünüyorum . Ellerinize sağlık.


Yorum Ekle