Ispanaklı Ekşili Köfte

Ispanaklı Ekşili Köfte
  • Ekleyen: renklerindili
  • Eklenme Tarihi: 28 Mart 2015

Ispanaklı Ekşili Köfte İçin Malzemeler


Ispanaklı Ekşili Köfte nasıl yapılır?


Ispanaklar bol su ile birkaç defa yıkanır. İkinci yıkamadan sonra bir kapta bir kaşık tuz ilavesiyle 10-15 dakika bekletilir. Bu esnada ıspanakta kalan kumlar kabın dibine çöker. Ispanaklar da yavaşça alınarak başka bir kaba aktarılır.bir kere de orada yıkanır. Bu sefer suya sirke eklenir. Böylece de böceklerden arındırılır. Sonra süzgece alınarak kıyılır.

Diğer tarafta 2 çay bardağı bulgur derin bir kasede 2 yemek kaşığı una 1çay bardağı sıcak su ilavesiyle yoğurulur. Bulgur hamuru kendini toplayınca bilye büyüklüğünde köfteler yapılır. Bu esnada avuç içi sürekli ıslanır. Yoksa köfteleri yuvarlaklaştırmak zor olur. Eller ıslanırsa aynı anda iki köfte rahatlıkla yapılabilir.

Tencereye yarım su su bardağı sıvı yağ alınır. İnce doğranmış soğanlar ilave edilerek kavurulur.Pembeleşmeye başlayınca salça ile buluşturulur. Ispanaklar da tencereye boca edilir. 5-10 dakika yumuşaması beklenir. Bu esnada arada alt üst edilir. Sıcak su da ilave edilerek tencerenin kapağı kapatılır. Biraz kaynadıktan sonra köfteler azıcık unlanarak ıspanaklara katılır. Nohut da ilave edilerek köfteler pişip yumuşayıncaya dek kaynatılır. Bu arada tuzu da unutmamak gerekir. En son olarak 2 yemek kaşığı nar ekşisi katılır. 3-5 dakika daha kaynatılır. Artık çorbamız servise hazırdır.

Afiyet olsun.

Malatya yöresinin geleneksel çorbasıdır. Bu çorbaya bazen haşlanmış nohut yerine haşlanmış yeşil mercimek de katılır.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (0)


Yorum Ekle