Kıvratma Tatlısı

Kıvratma Tatlısı
  • Ekleyen: renklerindili
  • Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2015

Kıvratma Tatlısı İçin Malzemeler


Kıvratma Tatlısı nasıl yapılır?


İşe önce şerbet hazırlanarak başlanır. Su ve toz şeker bir tencereye alınarak kayanmaya bırakılır.Hafif şurup kıvamıana geldiğinde yarım limon suyu damlatılarak 1-2 taşım kynatılarak ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır.
Yoğurma kabında un, yumurta,süt,sıvı yağ,yoğurt karıştırılır.Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edilir.30 adet beze yapılır. Üzeri nemli bir bezle örtülerek 30 dakika kadar dinlendirilir.Düz bir zemine bol nişasta serpilir.Üzerine ilk beze alınır. Üzerine de bol nişasta sepelenir. Oklava yardımıyla tepsi büyüklüğünde açılır.Açılan yufkanın üzerine fındık veya ceviz serpilir.Düzgün bir şekilde oklavaya sarılır.İki kenarından hafifçe büzerek oklavadan çıkarılır.3 parmak genişliğinde kesilir. Hafifçe yağlanmış tepsiye yerleştirilir. Diğer yufkalar da aynı şekilde hazırlanır.Tepsiye yerleştirme işi bitince eritililmiş yağ üzerlerine gezdirilir.
Önceden ısıtılmış 175 dereceye ayarlı fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir.
Tatlı fırından çıkınca üzerine soğuk şerbet gezdirilir.
Şerbeti çekince tatlı servis yapılabilir.
Afiyet olsun.
Samsun'un Terme ve Çarşamba ilçelerinde şerbetsiz de severek tüketilir. Şerbet yerine içine konan cevize biraz şeker eklenerek yapılır. Cam kavanozlarda uzun müddet bayatlamadan bekleyebilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (1)

  • betul12 February 2016

    Her bayramda babaannemin evinde keyifle yediğimiz bir tatlı.


Yorum Ekle