Mangal Tadında Köfte

Mangal Tadında Köfte
  • Ekleyen: burak
  • Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2023

Mangal Tadında Köfte İçin Malzemeler


Mangal Tadında Köfte nasıl yapılır?


Soğanı rendenin ince tarafıyla rendeleyiniz. Kıymayı derince bir kaba yerleştiriniz. Soğanın fazla suyunu süzüp, posasını kıymaya katınız. Sarımsağı bıçağın kenarıyla ezip ince ince doğrayınız ve kıymaya katınız. Galeta unu, yumurta, karbonat, salça, pekmez ve baharatları da kaba ekleyip yoğurma işlemine geçiniz. En az 10-15 dakika yoğurunuz. Vaktiniz varsa üzerini streçle kapatıp, buzdolabına koyup 1-2 saat dinlendiriniz.

Şekillendirme işlemine geçiniz. Ceviz büyüklüğünde parçalar koparınız. Pişerken hacminin yarısına yakınını kaybedeceğini hesaba katarak, büyükçe köfteler hazırlayınız. Üzerlerine çok hafif sıvıyağ gezdiriniz. Parmaklarınızla yayabilirsiniz.

Döküm tavayı en yüksek ateşte, iyice, üzerinden dumanlar çıkana dek ısıtınız. Köfteleri tavaya diziniz. Sık sık çeviriniz. Kısa sürede pişecektir.

5-6 dakikalık pişirme yeterli olacaktır. Ardından köfteler servise hazır hale gelecektir. Evde domates varsa, altını kapadığınız döküm tavaya 4’e böldüğünüz domatesleri atınız. Birkaç dakika pişsinler. Sonra o da servise hazır hale gelecektir. Dilerseniz yanına fırın patates de yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (2)

  • burak10 December 2023

    Teşekkürler mutlaka denemelisiniz.

  • renklerindili10 December 2023

    Sayın yazar, ellerinize sağlık. Tarifiniz ilgimi çekti. Pekmezli ben de deneyeceğim.


Yorum Ekle