Mumbar(Bumbar) Dolması

Mumbar(Bumbar) Dolması
  • Ekleyen: renklerindili
  • Eklenme Tarihi: 25 Ekim 2015

Mumbar(Bumbar) Dolması İçin Malzemeler


Mumbar(Bumbar) Dolması nasıl yapılır?


Mumbar ilkönce güzelce yıkanır.Bastırılarak içindekiler döktürülür.Daha sonra bol akar su ile içi dışı iyice yıkanır. Musluğun ucuna geçirilerek içine bol su akıtılır.
50 cm. uzunluğunda kesilerek parçalara ayırılır.
Genişce bir kap içerisinde 1 çay bardağı yıkanmış pirinç, bir tutam maydanoz,kuru nane ve kırmızı biber harmanlanır.1 adet yeşil biber incecik doğranır. Tuz ve karabiberle tatlandırılır.
Yarım metre uzunluğunda kasilen parçalar tek tek bu pirinçli harca bulanır.Ve orada bekletilir. Bu arada kalem kalınlığında bir alet veya kalem alınır.
Pirinçli harca bulanan parçalar bu kalemle ters çevrilir.Ters çevrilen her parçanın iki ucu makara ipliğiyle birbirine bağlanır.
İşlem bitince dolmalar derin bir kaba alınır. Bol tuzla ovularak üzerinin kayganlığı giderilmeye çalışılır.Her ovma işleminden sonra dolmalar akar su altında iyice yıkanır.Bu ovma ve akabindeki yıkama işlemi 4 kere tekrarlanır.Kısaca böylece kayganlığı giderilmeye çalışılır.
Pişirme tenceresinin altına mumbarın çevresindeki iç yağ yerleştirilir.Üzerine de dolmalar yatırılır.Üzerine çıkacak kadar sıcak su eklenir.Tencerenin kapağı kapatılarak en düşük ısıda 2 saat pişirilir.( kaynamaya başdıktan sonraki 2 saat)
Arzu edenler dolmaları az zeytinyağda kızartabilirler.
Mumbar dolması artık servise hazırdır.
Afiyet olsun.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (1)

  • jamieoliver06 January 2016

    Hic yemedim ama cok ilginc gorunuyor :) Yapmasi zahmetli mi sizce?


Yorum Ekle