Topalak Çorbası

Topalak Çorbası
  • Ekleyen: renklerindili
  • Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2015

Topalak Çorbası İçin Malzemeler


Topalak Çorbası nasıl yapılır?


Barbunyalar akşamdak bol su ile yıkanarak üzerlerini 3-4 parmak aşacak kadar su eklenir.12 saat sonra bu sudan alınarak tekrar yıkanır. Boyalı suyunun çıkması için kaynar suda bir taşım kaynatılır.Süzgeçe alınır.
Tencereye kemkli etler alınır. Üzerlerini geçecek kadar sıcak su eklenerek dirilikleri gidene kadar pişirilir.
Bir tavada tereyağı ve sıvı yağ karışımında küp doğranmış soğanlar sarartılır.1 yemek kaşığı biber salçası soğanlara eklenerek biraz daha kavrulur.
Soğanlı sos etlerin üzerine aktarılır.Fasulyeler de eklenir.
Barbunyaların üzerini 4 parmak geçene kadar soğuk su eklenir.Tencerenin kapağı kapatılmaz.Ara ara üzerlerinde oluşan köpükler kepçeyle alınır. Köpüklenme kesilince tencerenin kapağı yarım kapatılır. Ağır ateşte pişmeye bırakılır.
Bu arada bir kaseye bir çay bardağı ince bulgur aktarılır. 1 yemek kaşığı buğday unu da eklenir. Çok az kaynar su eklenerek tuz ilavesiye yoğurmaya başlanır.Şekillendirmeye başlayıncaya kadar sıcak su eklenir. Bilye iriliğinde köfteler oluşturulur.
Fasulyeler yumuşamaya başlayınca topalak köfteleri eklenir.Biraz da köftelerle pişirilir.B u arada suyu azalırsa sıcak su eklenir.Hem köfteler ve hem de fasulyeler yumuşayınca ocak kapatılır.Yemeğin suyu fasulyelerden 2 parmak kadar yukarıda olmalı. Azsa eğer biraz eklenir. Çoksa da tencerenin kapağını alarak ağzı açık olarak bşraz daha buharlaştırmalı.
Afiyet olsun.
Barbunya fasulyesi sıcak düşünülemez ama yöresel bir tat olan bu yörük çorbası oldukça lezizdir.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (0)


Yorum Ekle