Dilber Dudağı

Dilber Dudağı
  • Ekleyen: renklerindili
  • Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2015

Dilber Dudağı İçin Malzemeler


Dilber Dudağı nasıl yapılır?


Yoğurma kabına biraz un alınarak ortasına yukarıda anlatılan malzemeler alınarak yoğurmaya başlanır.Oldukça yumuşak bir hamur elde edilir.Hamur 3 parçaya bölünür.H er parça kendi içinde 10arlı bezelere ayrılır.Üzerleri nemli bir bezle örtülür.
Nişasta serrpili zemine ilk beze alınır.Üstü de nişastalanır.Servis tabağı büyüklüğünde açılır.Üzeri nişastalanarak kenara alınır. İkinci beze de altı üstü nişastalanarak açılarak ilk bezenin üzerine yerleştirilir.Diğer 8 beze bu şekilde açılarak 2sinin üstüne yerleştirilir.Bu şekilde 10arlı 3 gurup oluşturulur.
En sonunda hepsi üst üste konur.Çaydanlık kapağıyla kesilir. Üzerlerine kıyılmış ceviz veye fındık yerleştirilir.Kapatılarak 'd' şekline getirilerek yeğlanmış fırın tepsisine yerleştirilir.
200 gram tereyağı veya margarin eritilerek dilber dudaklarının üzerlerine gezdirilir.
180 dereceye ayarlı fırında kızartlır.
Şerbeti için şeker ve su tencereye alınarak kaynatılır. Kaynamaya başlayınca tencerenin altı kısılarak limon sıkılır. 12-13 dakika daha pişirilir.Soğumaya bırakılır.
fırından alınıp soğutulan dilber dudaklarından istenilen sayıda şurubun içine atılır. 2-3 saat bekletilerek alınır.Az ballı sevenler daha da az bekletebilirler.
Afiyet olsun.
Ben yenilecek kadar şerbete atarım.Böylece her zaman yeni pişmiş tatta olurlar.Hatta dondurucuya da kaldırırım. İhtiyaç olduğunda çıkarır taze şurup yapar, soğuturum.Ve istediğim kadar tatlıyı şuruba atarım.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorumlar (1)

  • merveazcan03 February 2016

    ballı ballı dilber dudağı... elinize sağlık


Yorum Ekle